ده پیشنهاد برای نورپردازی فضاهای بدون پنجره
مسلما نور روز خوب یکی از معیارهای مهم در انتخاب فضا است، چه این فضا مسکونی باشد، چه اداری یا درمانی. اما پیش می آید که تمامی اتاق ها، کریدورها و یا زیرزمین نور مناسبی نداشته باشند و در طول روز از نور طبیعی محروم باشند، برای این فضاها چند پیشنهاد وجود دارد:


1. احساس وجود پنجره با نورپردازی را به وجود آورید:

– یکی از مهمترین روش ها استفاده از نورهای مخفی با دمای رنگ نزدیک به نور روز است ( دمای رنگ 5000 – 6500 کلوین) این نورهای مخفی میتوانند در عقب جلو نشستگی دیوارها و یا محل تقاطع دیوار و سقف باشد.

– یکی از روش ها استفاده از سقف های کشسانی ساده و استفاده از رنگ نور مشابه نور روز در آن است (برای کاربری های اداری و درمانی بیشتر توصیه میشود.)

– سقف هایی از تکنولوژی نانو نیز اخیرا معرفی شده اند که شکست نوری مانند اتمسفر ایجاد کرده و حس وجود خورشید و آسمان روز را شبیه سازی میکنند.

2.کنج های اتاق را حتما روشن کنید.

3. روشن کردن دیوارها ( سطوح عمودی) را به صورت wall washing در اولویت قرار دهید.

4. از آینه استفاده کنید و مراقب بازتاب های خیره کننده باشید. در زمانی که سقف کوتاه است دیوار آینه ای را نزدیک سقف ادامه دهید.

5. از یک لوستر برای تامین نور عمومی کل فضا استفاده نکنید.

6. قرار دادن نور در پشت سطوح نیمه شفاف مانند شیشه های مشجر و سندبلاست شده به صورت دکوراتیو

7. از رنگ های روشن در رنگ آمیزی دیوارها و سقف استفاده کنید.

8. در صورت امکان استفاده از تکنولوژی تیوب لایت که با #نورروز_آکادمی میتوانید پست آن را بخوانید.

9. در طراحی داخلی از یک مکان جهت تاکید بصری استفاده کرده و با نور تاکیدی آن را هایلایت کنید تا دید و توجه را به خود گیرد این میتواند یک شومینه، میز بیلیارد، یک مجسمه یا یک گلدان باشد.

10. یکنواختی بیشتر داشته باشید. میزان تفاوت شدت روشنایی نور عمومی و تاکیدی را در این فضاها کمتر درنظر بگیرید تا فضا دلبازتر درک شود.

 https://inhabitat.com/brilliant-invention-brings-led-sunshine-to-windowless-rooms/

 

©light-life-academy 2021. All rights reserved.